przejdź do głównego tekstu

Szukaj ofert pracy

Z UPS
dotrzesz
tam, gdzie
chcesz.

Specjalista ds. płac

  • Pełen etat
  • Warszawa, Polska
  • Job-ID: R24005994
  • PLZ: 02146

Główna lokalizacja: WARSAW, Polska

Sprawdź swoją kolejną możliwość w organizacji z listy Fortune Global 500. Wyobraź sobie innowacyjne możliwości, poznaj naszą satysfakcjonującą kulturę i pracuj z utalentowanymi zespołami, które pomagają Ci stawać się lepszą wersją siebie każdego dnia. Wiemy, czego potrzeba, aby wprowadzić UPS w przyszłość – ludzi z wyjątkowym połączeniem umiejętności i pasji. Jeśli masz odpowiednie cechy i motywację, aby kierować sobą lub zespołami, istnieją stanowiska, dzięki którym rozwiniesz swoje umiejętności i wzniesiesz się na wyższy poziom.

Opis stanowiska:

Główne zadania:

terminowe naliczanie wynagrodzeń z tytułu umów o pracę
naliczanie należności z tytułu absencji chorobowej, w tym świadczeń ZUS
prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej
sporządzanie deklaracji ZUS, PIT-11, PIT-4R, PFRON
obsługa komornicza, alimentacyjna i inne potrącenia

Oczekiwania wobec kandydata:

min. 2 lata doświadczenia na podobnym stanowisku
bardzo dobra znajomość przepisów podatkowych i ZUS dotyczących wynagrodzeń na podstawie umowy o pracę
znajomość programu Płatnik (znajomość systemu MAAT będzie dodatkowym atutem)
komunikatywna znajomość języka angielskiego, min. poziom B1
dobra znajomość MS Office
dobra organizacja pracy
umiejętność pracy w zespole
umiejętność pracy pod presją czasu
orientacja na klienta wewnętrznego

Oferujemy:

umowę o pracę bez okresu próbnego i atrakcyjne wynagrodzenie
pracę w międzynarodowej firmie o stabilnej pozycji rynkowej
możliwość rozwoju zawodowego i samorealizacji – polityka awansów wewnętrznych
bardzo atrakcyjny pakiet świadczeń pozapłacowych (opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, PPE, karta multisport)

Typ pracownika etatowego:

Stały

UPS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić miejsce pracy wolne od dyskryminacji, nękania i działań odwetowych.

Back to Job Navigation (Responsibilties)

Z UPS obierzesz właściwy kierunek

  • English language skills 7
  • Communicator 9
  • Team player 9
  • Detail-oriented 6
  • Problem-solver 7

Back to Job Navigation (Erfolgsprofil)

Twoja przyszłość w UPS

  • YOU MAKE AN IMPACT ON A GLOBAL SCALE
  • JOIN A DIVERSE TEAM OF EXPERTS
  • YOU ARE INVOLVED IN INTERESTING TASKS AND PROJECTS
  • ENGAGE IN EFFECTIVE CONVERSATIONS WITH CUSTOMERS TO BUILD STRONG PROFESSIONAL RAPPORT
  • ORGANIZE DAY-TO-DAY DUTIES AND MANAGE GENERAL ADMINISTRATIVE TASKS

Back to Job Navigation (Snapshot)

Sample Career Path for the Accounting Area

  • Administrator Leads to Analyst/ Junior Specialist and Coordinator
  • Senior Administrator Leads to Senior Analyst / Specialist
    Coordinator Leads to Team Leader
  • Specialist Leads to Senior Specialist
    Team Leader Leads to Supervisor
  • Senior Specialist Leads to Manager
    Supervisor Leads to Manager
  • Manager

Back to Job Navigation (Career Path)

Z UPS osiągniesz więcej

  • PRIVATE HEALTHCARE

    All of our employees are covered by the private medical care program from the beginning of their employment. The services provided include: free specialist consultations, outpatient procedures, diagnostic and laboratory tests and vaccination.

  • Life Insurance

    Each of our employees from the beginning of employment have the option of joining additional accident insurance, the premium of which is fully covered by UPS.

  • MultiSport Card

    UPS Global Business Services offers co-financing for a MultiSport card for every employee from the first month of employment.

  • Location

    Our Global Business Services Center is located in Wrocław, a 3-minute walk from Ostrów Tumski, and 10 minutes from the Wrocław Market Square. In Łódź, our office is a 10-minute walk from the famous Piotrkowska Street.

  • UPS University

    We guarantee access to a portal where you can use the library with numerous industry items and develop hard and soft skills. You will get access to courses, books and videos developed by experts; you will be able to manage your learning process and acquire new competences.

  • Onboarding program

    We understand that starting a new job is an event that can be stressful. We want you to feel the best at UPS, which is why every new employee is covered by the onboarding program. With this program, you will learn about the culture and processes of UPS GBS and smoothly pass the onboarding process.

  • Job Opportunity Program

    We offer our employees unlimited development opportunities, supported by the "We Promote from Within" philosophy. Many of our management team are selected as part of our internal promotion process.

  • Retirement Plans

    You also have the possibility to join a very favorable Retirement Plan (PPE) that is fully sponsored by UPS. This is not only a good way to take care of your future, but also an idea to start saving.

Back to Job Navigation (Rewards)

Jak dotąd nie obejrzałeś/-aś żadnej z naszych ofert pracy.